Materiał filmowy zrealizowany przez TVP

http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/kulturalne/festiwal-multiglass-w-krosnie/11138122

linki do zdjęć i materiałów:

http://news.o.pl/2013/05/13/festiwal-multiglass-centrum-dziedzictwa-szkla-krosno/

http://kulturaonline.pl/prasowka/szklo_bedzie_miec_swoj_festiwal_760

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,13940885,MultiGlass_w_Krosnie__Szklo_w_kulturze_i_sztuce.html

"Krosnozaika" – taki tytuł nosi niezwykły szklany obraz, którego powstanie związane jest z festiwalem. Składa się on z wielu szklanych kawałków, ułożonych przez osoby odwiedzające Centrum Dziedzictwa Szkła. Mozaika – tak samo jak Krosno, które przestawia – jest kolorowa, różnorodna, powstała we współpracy wielu osób, którzy starali się, aby nadać jej wymarzony kształt.

Program "Mały Projektant Szkła" jest realizowany w Centrum Dziedzictwa Szkła od lipca 2012 roku. Jego podstawowym celem jest zainicjowanie właściwego kontaktu dzieci ze sztuką. Wyzwaniem dla Centrum stało się stworzenie odpowiedniej platformy edukacyjnej skierowanej do dzieci – małych krytyków sztuki, a zarazem małych artystów, być może przyszłych projektantów szkła. Projekt od samego początku zakładał brak jakichkolwiek barier. Jego uczestnicy (zarówno ci najmłodsi, jak również całkiem starsi) poprzez obserwację, dotyk oraz interakcję, mają okazję poznać różnorodne techniki hutnicze, zobaczyć pracę grawera czy witrażysty.

Dzieci zainspirowane obserwacją pracy hutników, jak też dziełami znajdującymi się na salach ekspozycyjnych, są zachęcane do stworzenia własnych projektów szklanych form i przedmiotów. Pierwsze powstałe pomysły, mogą zostać wykonywane różnorodnymi technikami, za pomocą kredek i pasteli lub też przybrać kształt modelu z plasteliny. Trafiają one następnie w ręce artystów pracujących w Centrum, którzy interpretując je tworzą wyjątkowe szklane unikaty. Dzieci mogą również same wykonać poszczególne wzory, zdobiąc szkło różnorodnymi technikami – farbami, czy też grawerując i piaskując szkło.

Projekt realizowany przez Centrum, jest pod wieloma względami innowacyjny – jego uczestnicy mają otwarty dostęp do pracowni hutniczej, mogą swobodnie włączyć się w proces twórczy podejmując wyjątkowy dialog z artystami – dialog poprzez sztukę.

Pasjonaci tańca z Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, zaprezentowali na festiwalu etiudy taneczne w różnych technikach. Niebanalną scenografię stanowiło malowidło 3D "The UnderGlass" w Centrum Dziedzictwa Szkła. Dynamiczna muzyka oraz różnorodna choreografia sprawiła, iż malowidło można było oglądać w zupełnie innym wymiarze.

www.studiumkrosno.pl

Pokaz tańca from Maciej Czado on Vimeo.

Zgodnie z głównym hasłem festiwalu, jesteśmy MULTI – staramy się demonstrować wiele różnorodnych aspektów sztuki.

Moda jest sztuką. Udowodniliśmy to na sobotnim pokazie, na którym zaprezentowane zostały artystyczne kolekcje projektantów wyłonionych podczas Cracow Fashion Awards 2013.

Katarzyna Pach - Infra 5 – Podróż między światem wirtualnym, a rzeczywistością, z którą bezpośrednio się stykamy. Inspirowana grą komputerową "Diablo".

Dominika Lubska - Dume – Kolekcja łącząca w sobie kolory, które odzwierciedlają klimat dzikich plaż. Dodatkiem jest tutaj biżuteria z drewna w oryginalnych surowych kształtach. Inspirowana kolorami Korsyki - www.lufashion.com.pl

Dominika Maciejowska - Animal Instinct - Kolekcja inspirowana zwierzęcym instynktem przełożonym na geometryczne formy ubrań. Ubrania ozdobione są autorskimi guzikami powstałymi z odcisków nosa kota, psa i byka.

Kinga Janowska - Baby's got a temper – Kolekcja sportowo-rockowa przedstawiająca kontrastowe zestawienia kolorystyczne inspirowane filmem "Sin City" - www.kingajanowska.com

Maria Kacperska - Grafika – Plastyczna awangarda inspirowana autorską grafiką abstrakcyjną, wzorami, strukturami, przestrzennością, a także naturą.

Archiwa skrywają wiele tajemnic. Zazwyczaj są one ukryte pomiędzy zakurzonymi półkami. W czasie festiwalu staraliśmy się to zmienić. Filmy, zdjęcia oraz wyjątkowe wspomnienia, stworzyły po raz pierwszy niezwykłą całość - obraz huty, ludzi w niej pracujących, oraz sztuki formowanej z gorącego szkła.

Prezentacja ukazująca dziedzictwo krośnieńskiego hutnictwa dla wielu stanowiła salę wspomnień, dla innych było to prawdziwe "archiwum x", odkrywające niecodzienne tajemnice związane ze szkłem, które ma moc kształtowania historii.

( B. Bajorski, arch. CDS )

Sztuka trójwymiarowa podniesiona do kwadratu.

Projekt "The UnderGlass" połączył dwie dziedziny trójwymiarowej sztuki – malarstwo 3D oraz 3D mapping. Multimedialne projekcje na malowidle, przygotowane przez Tving Stage Design, są pierwszym projektem na świecie łączącym trójwymiarowy street art i video-mapping! To trójwymiarowa sztuka do kwadratu! Tego naprawdę nie robił jeszcze nikt!

www.3d.miastoszkla.pl

Rebeka to polski duet tworzący muzykę elektroniczną. Początkowo był to solowy projekt Iwony Skwarek. W 2008 roku jej założenia były proste: tworzenie elektronicznych, minimalistycznych i brudnych lecz bardzo emocjonalnych utworów z pomocą keyboardu Casio i komputera. W 2010 roku Iwona postanowiła zaproponować współpracę Bartoszowi Szczęsnemu, który miał spełniać funkcję producenta, osoby katalizującej pomysły, ale także kompana na scenie. Ta kombinacja osobowiści okazała się strzałem w dziesiątkę.

Ich pierwszy singiel "Fail" (wydany przez Brennnessel) po chwili stał się piosenką tygodnia w radiowej Trójce. Pojawili się na stronie MTV IGGY oraz na większości portali muzycznych oraz mniejszych i większych blogach. W kwietniu 2012 wydali kolejny singiel - "Stars", tym razem już w zagranicznym labelu Discotexas, z którym związani są tacy artyści jak Moullinex, Xinobi czy Kamp!. Na wydawnictwie znalazły się remiksy stworzone przez wyżej wymienionego Moullinexa i Xinobi`ego a także wersje stworzone przez Punks Jump Up czy Mirror People. Wraz z singlem pojawił się pierwszy teledysk zespołu, który został wyświetlony ponad 20 tysięcy razy w przeciągu niecałych 48 godzin po publikacji. W ciągu kilku miesiący klip "Stars" odtwarzany był ponad 100 tysięcy razy.

Muzyka Rebeki to mieszanka eksperymentalnego popu i szeroko pojętej elektroniki. Za tymi określeniami kryją się różnorodne kompozycje: dynamiczne, czasem liryczne, zawsze zadziorne. Artyści starają się połączyć zabawkowe brzmienia klawisza Casio analogowymi syntezatorami. Rebeka to przede wszystkim niesamowity głos i naturalna sceniczna charyzma.

Tylko w 2011 roku dostałi zaproszenia na festiwal The Great Escape w Brighton (UK), Selector Festival w Krakowie, Open'er Festival w Gdyni, Free Form Festival w Warszawie, NoBorder w Rzeszowie, TAKK w Katowicach oraz Moonride w Koszycach (Słowacja). Oprócz tych festiwali grali w różnych klubach w Polsce.

FACEBOOK SOUNDCLOUD MYSPACE INSTAGRAM TWITTER

Rebeka@KATO . Katowice from RedKnifeFilms on Vimeo.